Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
DESIGNED BY JOOMLATD

Operacja pt. "Przedsiębiorczość oparta o zasoby lokalne" - 2018r.

O projekcie

LGD Zielone Mosty Narwi realizuje operację własną pt. Przedsiębiorczość oparta o zasoby lokalne.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Udział w szkoleniu/warsztacie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

W szkoleniu/warsztacie mogą brać udział wyłącznie pełnoletnie osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania (zameldowania) na obszarze działania LGD Zielone Mosty Narwi, tj. Gminy: Pokrzywnica, Gzy, Zatory, Świercze, Winnica, Obryte, Pułtusk, Pomiechówek, Nasielsk.

W ramach realizacji operacji oferujemy:

  • Szkolenie z zakresu przedsiębiorczości pt. Rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w oparciu o lokalny potencjał – zostaną przeprowadzone dwa jednodniowe szkolenia w grupach po 25 osób;
  • Warsztaty w zakresie przetwórstwa mleka (serowarstwo) – jeden dwudniowy warsztat dla 25 osób;
  • Warsztaty w zakresie przetwórstwa mięsa (wędliniarstwo) - jeden dwudniowy warsztat dla 25 osób
  • Nagrody dla uczestników warsztatów.

Działania zaplanowane w projekcie mają na celu tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości poprzez dostarczenie wiedzy, praktycznych umiejętności (poprzez organizację szkoleń i warsztatów) i pokazywanie dobrych praktyk (poprzez wydanie publikacji w postaci mapy i kalendarza).

Szczegółowy wykaz zadań objętych operacją:

  1. Przeprowadzenie akcji informacyjno-promocyjnej dotyczącej operacji poprzez: ogłoszenia w prasie drukowanej;  utworzenie oraz wdrożenie strony internetowej projektu; wydanie kalendarza (wydanie publikacji w formie kalendarza przyczyni się do rozpowszechnienia informacji o realizowanym projekcie, umożliwi dotarcie z informacją o wpływie wykorzystania zasobów lokalnych w rozwoju przedsiębiorczości do mieszkańców/podmiotów obszaru LGD Zielone Mosty Narwi, jak również utrwali w środowisku lokalnym informację o dobrych praktykach prezentujących wykorzystanie zasobów lokalnych w przedsiębiorczości (w tym produktów lokalnych). Kalendarze rozdysponowane zostaną mieszkańcom/ podmiotom/instytucjom z obszaru LGD Zielone Mosty Narwi).
  2. Przeprowadzenie dwóch szkoleń z zakresu przedsiębiorczości pt. Rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w oparciu o lokalny potencjał (tym również zagadnienia dotyczące innowacji oraz ochrony środowiska i zmian klimatu). Miejsce szkoleń: Gąsiorowo (gmina świercze, powiat pułtuski). Uczestnicy szkoleń będą mieli zapewnione wyżywienie oraz materiały szkoleniowe.
  3. Przeprowadzenie jednego warsztatu z zakresu serowarstwa, w którym planowana liczba uczestników to 25 osób plus wykładowca. Czas trwania warsztatu: 2 dni. Zajęcia warsztatowe obejmują naukę podstaw sztuki serowarskiej (teoria i zajęcia praktyczne). W ramach warsztatów każdy uczestnik otrzyma książkę o domowym wytwarzaniu serów oraz zestaw serowarski do wytwarzania sera. Dla uczestników warsztatów i szkolenia z przedsiębiorczości przewidziano atrakcyjne nagrody.
  4. Przeprowadzenie jednego warsztatu z zakresu wędliniarstwa, w którym planowana liczba uczestników to 25 osób. Czas trwania warsztatu: 2 dni. Zajęcia warsztatowe obejmują naukę podstaw sztuki wędliniarskiej (teoria i zajęcia praktyczne). W ramach warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami przygotowania i doboru surowca, obróbki mechanicznej mięsa oraz obróbki termicznej mięsa. Dla uczestników warsztatów i szkolenia z przedsiębiorczości przewidziano atrakcyjne nagrody.
  5. Opracowanie graficzne i druk mapy obszaru LGD Zielone Mosty Narwi prezentującej dobre praktyki wykorzystania zasobów lokalnych w przedsiębiorczości oraz produktów lokalnych. 

Szkolenia z zakresu przedsiębiorczości

Za nami dwa szkolenia z zakresu przedsiębiorczości pt. Rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w oparciu o lokalny potencjał realizowanych w ramach operacji własnej pt. Przedsiębiorczość oparta o zasoby lokalne. Uczestników powitał Prezes -Albert Jaworski. Szkolenia poprowadził dr. Leszek Leśniak. Szkolenia odbyły się w dniu 3 i 4 sierpnia br. w Gąsiorowie ("Młyn Gąsiorowo").

Uczestnicy szkoleń zostali zapoznani następującą tematyką:
- Włączenie społeczne, jako czynnik rozwoju lokalnej społeczności;
- Innowacje – mechanizm wspierający rozwój przedsiębiorczości na wsi;
- Przeciwdziałanie zmianom klimatu i ochrona środowiska warunkiem zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich;
- Działalność gospodarcza polegająca na produkcji i sprzedaży produktów lokalnych/ regionalnych;
- Produkty lokalne/tradycyjne w systemach żywności wysokiej jakości;
- Marketing jako metoda budowy silnej marki produktów lokalnych/tradycyjnych.

W przerwie dzięki uprzejmości Pani Adriany Machanacz ("Młyn Gąsiorowo") uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą "Młyn Gąsiorowo", w tym z projektem realizowanym z środków pozyskanych za pośrednictwem LGD Zielone Mosty Narwi tj. "Rodzinny Park Rozrywki".

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i aktywne uczestnictwo w szkoleniach :)

Zdjęcia - Szkolenie z zakresu przedsiębiorczości 2018.09.04
Zdjęcia - Szkolenie z zakresu przedsiębiorczości 2018.09.03

 

Warsztaty z zakresu serowarstwa i wędliniarstwa

Warsztaty z zakresu przetwórstwa mleka (serowarstwo) - podsumowanie

W dniach 10-11 września br. w Gąsiorowie odbyły się dwudniowe warsztaty w zakresie przetwórstwa mleka (serowarstwo). Zajęcia poprowadził Serowar Żuławski mgr inż. technolog Krzysztof Jaworski. Uczestników powitał Prezes -Albert Jaworski.

Podczas warsztatów uczestnikom została przekazana wiedza potrzebna do samodzielnego wytworzenia różnych rodzajów sera, jak również umiejętności praktyczne potrzebne w zawodzie serowara.
Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in.: 
- Mleko i jego produkty, możliwości przetwarzania mleka w warunkach zagrodowych, wytwarzanie sera na sposób holenderski)
- Możliwości wykorzystania serwatki, wytwarzanie sera serwatkowego, wytwarzanie jogurtu
- Sztuka serowarska, wytwarzanie sera ręcznego, domowego z dodatkami smakowymi)
- Wytwarzanie sera metodą „pasta filata, czyli ser z masy parzonej)

Gouda farmerska (woorderkase), ricotta, jogurt, ser ręczny, domowy z ziołami i dodatkami smakowymi, ser z masy parzonej (parzenica żuławska), czyli mozzarella - to przykłady produktów mleczarskich, których techniki wytwarzania poznali uczestnicy warsztatów.

Na zakończenie warsztatów przeprowadzono loterię, w której nagrodzono robotami kuchennymi dwie osoby.

Pozostawiamy uczestników ze słowami prowadzącego zajęcia - Krzysztofa Jaworskiego: "Zdobytą sztukę serowarską można wykorzystać tak, aby wytwarzanie sera było nie tylko przygodą, ale również pomysłem na życie."

Warsztaty organizowane przez LGD Zielone Mosty Narwi w ramach realizacji operacji własnej pt. "Przedsiębiorczość oparta o zasoby lokalne".

Zdjęcia - warsztaty (serowarstwo)


Warsztaty z zakresu przetwórstwa mięsa (wędliniarstwo) - podsumowanie

W dniach 13-14 września br. w Gąsiorowie odbyły się dwudniowe warsztaty w zakresie przetwórstwa mięsa (wędliniarstwo). Zajęcia poprowadził Pan Adam Węgłowski, zajmujący się w Karniewie wyrobem wędlin tradycyjnych. Uczestników powitał Prezes -Albert Jaworski.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali podstawy sztuki wędliniarskiej, nie tylko w teorii ale w szczególności w praktyce. W ramach warsztatów uczestnicy zostali zapoznani:
- z zasadami przygotowania i doboru surowca (w tym m.in. wskazanie elementów tuszy wieprzowej do produkcji kiełbas; peklowanie mięsa);
- z zasadami obróbki mechanicznej mięsa (w tym m.in. rozdrabnianie mięsa, mieszanie, przygotowanie osłonek, nadziewanie i formowanie batonów);
- z zasadami obróbki termicznej mięsa (w tym m.in. parzenie, pieczenie, wędzenie).

Uczestnicy mieli okazję do uczestniczenia w wytwarzaniu kiełbasy domowej oraz kiełbasy krakowskiej, poznania tajników wyrobów wędzonych jak i wędlin dojrzewających.

Na zakończenie warsztatów przeprowadzono loterię, w której nagrodzono robotami kuchennymi dwie osoby.

Warsztaty organizowane przez LGD Zielone Mosty Narwi w ramach realizacji operacji własnej pt. "Przedsiębiorczość oparta o zasoby lokalne".

Zdjęcia - warsztaty (wędliniarstwo)

 

TOP