Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
DESIGNED BY JOOMLATD

Projekt BIEP w ramach programu Leonardo da Vinci

Zakończenie projektu Zielonych Mostów Narwi – BIEP

Ostatnie spotkanie w ramach dwuletniego projektu realizowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci Projekty Partnerskiej zorganizował partner austriacki SPES GmbH (Austria) - SPES Zukunftsakademie (Akademia Przyszłości. 

Program spotkania był bardzo ciekawy i intensywny. Poznaliśmy nie tylko pasywny budynek SPES (miejsce zakwaterowania) i znakomitą kuchnię bazującą na lokalnych produktach, co często i głośno podkreślali nasi gospodarze, ale przede wszystkim liczne przykłady aktywności lokalnych organizacji, osób, grup – jednym słowem mieszkańców tego regionu.

Bo to mieszkańcom zależy na tym, by miejsce w którym żyją i pracują było wygodne, ciekawe i atrakcyjne. Dziś już wiedzą o tym, że nikt inny nie zrobi tego za nich, że jakość życia zależy od ich aktywności, kreatywności, inicjatywy – i co najważniejsze od współpracy, dialogu, wspólnego rozwiazywania spraw.

Partnerstwo wypracowało rezultaty przydatne do prowadzenie szkoleń na temat kierunków rozwoju obszarów wiejskich. Znajdują się one na stronie projektu www.eurobiep.eu.

Partner polski przygotował prezentację (BIEP-perspektywy), która informuje o aktualnych problemach i metodach ich rozwiązania w krajach partnerów projektu. Zainteresowanych zapraszamy do pobrania jej ze naszej strony, do kontaktu z biurem lub koordynatorem projektu.

Podczas trzydniowej wizyty w Austrii poznaliśmy następujące projekty i inicjatywy: 

  1. Haus 16A/ Dom 16A
    Projekt pt. Dom 16A jest jedną z działalności Radia B 138, działa tu Rada Integracji Kirchdorf, prowadzone są różnego rodzaju akcje charytatywnych i wydarzenia kulturalne – ich celem jest budowanie atmosfery tolerancji, integracji i wspólnoty.

  2. Radio B138
    Klub „Wolne Radio B138” jest Stowarzyszeniem działającym na rzecz promocji niekomercyjnych projektów w Kremstal.

  3. Projekt Güterwege
    Stowarzyszenie "GüterWeGe" tworzy platformę dla producentów i konsumentów lokalnie produkowanej żywności. Celem stowarzyszenia jest ochrona i wspieranie rolników małoobszarowych (tzw. gospodarstw rodzinnych). Producentami żywności są gospodarstwa ekologiczne, które w sposób odpowiedzialny i zrównoważony prowadzą uprawy i chów zwierząt gospodarskich. Obecnie 16 gospodarstw oferuje ekologicznie certyfikowane produkty: chleb, jaja, mięso, nabiał, owoce, warzywa, zboża, makarony itp.

  4. Volk(s)schule Trattenbach
    Szkoła ludowa Trattenbach prowadziła zajęcia edukacyjne przez ponad 100 lat. Dziś jest  miejscem spotkań lokalnej społeczności i centrum kultury, organizowane są tu imprezy promocyjno-integracyjne straży pożarnej czy stowarzyszeń. Lokalna społeczność chce, by takie działania były dalej kontynuowane, mimo że w szkole nie prowadzi się już zajęć edukacyjnych.

  5. Regionalna waluta Neuki
    Regionalna waluta Neuki –  drukowana lub on-line – może uniezależnić od wstrząsów ekonomicznych regionalne gospodarki. Neuki “wystartował“ w czerwcu 2013 roku w Neukirchen. Dzisiaj już 27 przedsiębiorstw i producentów przyjmuje i posługuje się również tą walutą.

  6. Inicjatywa Łańcuch Pomysłów
    Łańcuch pomysłów to wielokrotnie sprawdzony proces powstawania pomysłów. Został opracowany w 2010 roku i od tego czasu wykorzystywany jest przez urzędy i przedsiębiorstwa w Liechtensteinie, Vorarlberg, Tyrolu i Górnej Austrii – polega ona na łączeniu potencjału twórczego mieszkańców i pracowników oraz promowaniu ich zaangażowania i samoorganizacja. Z pomocą narzędzi internetowych i form partycypacji społecznej udaje się wyłonić pomysłodawców, zbudować sieć współpracy i zmotywować  do zainwestowania w realizację tych pomysłów. Celem jest znalezienie takich pomysłów, które przyczyniają się do rozwiązania problemów społecznych, gospodarczych i ochrony środowiska.

  7. Otelo
    Otwarte Laboratorium Technologii  - OTELO - tworzy otwartą przestrzeń dla działań twórczych i technologicznych.  Jest otwarty dla osób w każdym wieku, jest miejscem nauki, spotkań, wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych projektów.

  8. Mühlviertel Kreativ
    Celem platformy "Mühlviertel kreativ"  jest sieciowanie i wspieranie twórczych sił w regionie.  Użytkownicy platformy są oryginalni, aktywni, tworzą dzieła niepowtarzalne i wysokiej jakości.

  9. Luft*raum Linz
    Przestrzeń powietrzna  (Luft*raum Linz) to zarządzana przez lokalną społeczność „przestrzeń” w miejscowości Linz dostępna dla każdego mieszkańca i gościa. Np. Stowarzyszenie "Otelo" zaprasza na spotkania popołudniowe, na których m.in. członkowie stowarzyszenia pomogą w naprawieniu zepsutego sprzętu czy też można wziąć udział w kursie gotowania według metody slow-food; ta przestrzeń jest jak dom, w którym każdy nie tylko się dobrze czuje, ale chce tworzyć.

PREZENTACJA

Nowy projekt Zielonych Mostów Narwi - BIEP

Nowy projekt Zielonych Mostów Narwi - BIEP

W ramach programu UE "Uczenie się przez całe życie" Leonardo da Vinci Projekty Partnerskiej Współpracy rozpoczęliśmy dwuletni projekt pt. "Perspektywy pozostania na wsi w perspektywie europejskiej" (Bleibeperspektiven in Europäischer Perspektive - BIEP). Projekt, którego głównym celem jest nie tylko wymiana doświadczeń między Partnerami projektu, ale przede wszystkim określenie narzędzi i metod motywujących do pozostania albo zamieszkania na wsi trwał będzie do 31 lipca 2015r. W tym czasie partnerzy spotkają się pięciokrotnie (za każdym razem w innym kraju) na warsztatach i seminariach, w trakcie których będą dyskutowali o tym - niezwykle ważnym dla rozwoju obszarów wiejskich w Europie - zagadnieniu. Poza pracą nad wypracowaniem rezultatów uczestnicy poznają najlepsze przykłady (best practice) w terenie. Zielone Mosty Narwi zaplanowały wyjazd w sumie 24 osób w ciągu czasu trwania projektu.

Naszymi partnerami są następujące organizacje:

Stichting Dag van de Regio (Holandia) - w regionie Groeningen, podobnie jak na innych obszarach wiejskich w Holandii, obserwowane są niekorzystne dla lokalnych społeczności (w tym rolników) zmiany strukturalne - nieopłacalność małych gospodarstw rolnych i małych przedsiębiorstw rybackich, bezrobocie, ucieczka młodych do miast, ale również zanikanie lokalnych tradycji i niszczenie lokalnego potencjału - czyli czynników istotnych dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Jak połączyć mieszkańców regionu we wspólnym działaniu, jak połączyć pozornie różne interesy rolników, konsumentów, producentów i samorządów - nad tym tematem pracuje organizacja Stichting Dag van de Regio od 8 lat. Dziś Groningen uważany jest w Holandii za modelowy przykład regionalnego rozwoju.

SPES GmbH (Austria)
- SPES Zukunftsakademie (Akademia Przyszłości) prowadzi edukację i działania, które są odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, ale równocześnie wychodzą daleko poza region. Jednym z ważnych działań jest budowanie partnerstw prywatno-publiczno-społecznych uznawanych za siłę napędową regionalnego rozwoju. SPES założyło (i jest właścicielami 100 osób) - jest to instytucja o charakterze non-profit. Pięć zespołów opracowuje oferty szkoleniowe i prowadzi projekty tematyczne w takich dziedzinach jak: sieciowanie gmin i regionów, gospodarka przyszłości, praca w okresie przestawiania, przedsiębiorczość, akademia rodzinna.

Netzwerk Zukunft Sachsen-Anhalt e.V. (Niemcy) - głównym celem działań są zrównoważony rozwój i wsparcie społeczeństwa obywatelskiego. Od 2001 roku organizacja promuje idee Dnia Regionów. Rocznie ponad 140 lokalnych wydarzeń (festynów i imprez) w Sachsen-Anhalt przekazuje informacje i wiedzę nt. powiązań między regionalnym, zrównoważonym rozwojem a ochroną środowiska, przyrody, dziedzictwem kulturowym i kulinarnym, czy świadomą i odpowiedzialną postawą konsumenta

Bundesverband der Regionalbewegung e.V. (Niemcy) - już nazwa organizacji - Krajowy Związek na Rzecz Ruchu Regionów wskazuje na to, że tu właśnie narodziła się idea i inicjatywa promowania zrównoważonego rozwoju poprzez działania w regionie i dla regionu. Wszystko zaczęło się od festynów dożynkowych, popularnych w całych Niemczech; dziś są one nie tylko okazją to świętowania plonów, ale również do promowania zachowań ekologicznych, chroniących przyrodę i środowisko, klimat, do promowania rolnictwa ekologicznego, lokalnego produktu, tradycji i dziedzictwo kulturowe, no i oczywiście do promowania zdrowego i jakościowego stylu życia.

Länsi-Saimaan kehittämisyhdistys (Finlandia) - LGD w południowowschodniej Finlandii, którego głównym celem jest podniesienie jakości życia na obszarach wiejskich m.in. poprzez wspieranie Małych i Średnich Przedsiębiorstw, zrównoważone rolnictwo, ochronę środowiska i przyrody oraz promocję dziedzictwa kulturowego, lokalnego rzemiosła i wiejskiej turystyki.

Pierwszym wydarzeniem w projekcie będzie spotkanie w Holandii, które odbędzie się 25-28 listopada. Podczas warsztatów omawiane będą m.in. następujące zagadnienia: opieka nad osobami starszymi na wsi, perspektywy pozostania na wsi, dostęp do szerokopasmowego Internetu, przeciwdziałanie wyludnianiu się wsi, propozycje zamieszkania na wsi dla ludzi młodych.

Relacja z pobytu w Holandii

I spotkanie Partnerstwa BIEP w relacji Zbigniewa Tołłoczki.

Jesień 2013 r. w Amsterdamie, Groningen, Winschoten, Bad Nieuweschans
Samolotem z Warszawy Okęcia do Amsterdamu, to kwestia 2 godzin podniebnej podróży, włącznie z kołowaniem po płycie lotniska. Widok z wysokości 12 kilometrów jest przepiękny, a powierzchnia obłoków obserwowana z drugiej strony, przypomina zaśnieżony, roziskrzony blaskiem słonecznym, nierówny teren Arktyki albo Antarktydy; tylko wysiąść i pospacerować. Kto bardzo dawno nie przechodził kontroli na lotnisku, a wybiera się w drogę musi wiedzieć, że bagaż i wszystko co ma przy sobie zostanie prześwietlone, a przez kontrolną bramkę przechodzi się bez kurtki, marynarki, swetra, paska od spodni i bez butów, tak bez butów - widok niebywały. Komu źle z oczu patrzy, albo ma trefny wygląd, „badany” jest wyjątkowo szczegółowo - rączki w bok i obmacywanko nawet kołnierza koszuli. Po takim sprawdzeniu pasażerów, podróżny na pokładzie samolotu czuje się bezpieczniejszy, reszta to zaufanie do techniki i umiejętności pilotów. Jako członek Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Zielone Mosty Narwi”, dziennikarz oraz rolnik, wraz z czterema osobami reprezentującymi środowisko rolnicze, miałem przyjemność być podejmowanym bardzo gościnnie przez Holendrów i uczestniczyć z reprezentantami Niemiec, Austrii i Finlandii w pierwszym spotkaniu partnerstwa projektu pt. BIEP (Perspektywy pozostania na wsi) realizowanego w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. Celem projektu jest dyskusja i wymiana doświadczeń na temat aktualnej sytuacji obszarów wiejskich; w Holandii głównymi tematami były problemy demograficzne, ucieczka młodych ze wsi i organizacja opieki nad osobami starszymi na wsi. 

Więcej PDF
Program
Wykłady:
Demografia - 2013
Bleibe presentatie 27 nov 2013 Duitse vertaling - Hans de Wolff

Relacja z pobytu w Niemczech

II spotkanie Partnerstwo BIEP w relacji uczestniczki wyjazdu Ewy Sieniarskiej:

W kwietniu 2014 roku partnerstwo gościło w Saksonii-Anhalt na zaproszenie dwóch organizacji niemieckich: Netzwerk Zukunft Sachsen-Anhalt e.V. i Bundesverband der Regionalbewegung e.V.
 
Saksonia-Anhalt powstała przez administracyjne połączenie części dawnej pruskiej prowincji Saksonia z dawnym Anhalt i częściami dawnego księstwa Brunszwiku. W latach 1945-1990 znajdowała się w granicach NRD. Po transformacji, ten kiedyś kwitnący i bogaty region, stał się najbiedniejszą częścią Niemiec i boryka się z wieloma problemami społecznymi i gospodarczymi. Bardzo dużo osób, zwłaszcza młodych i wykształconych kobiet opuściło te tereny i obecnie rejon ten należy do jednego z mniej zaludnionych w Niemczech.
 
Tereny Saksonii-Anhalt to często bardzo żyzne ziemie, jedne z najlepszych w Europie. Rolnictwo kwitło tu już w neolicie. Masowo wycinano lasy, żeby mieć jak najwięcej ziemi pod uprawy. Już w średniowieczu nie było tu prawie wcale lasów. W wieku XIX, podobnie jak i w XX, uprawiano głównie buraki cukrowe i pszenicę. W wieku XIX były tu duże monokultury. Skala tego zjawiska powiększyła się po wojnie wraz z przejęciem majątków przez komunistów i nastaniem ery kołchozów.
 
Produkcja buraka cukrowego jest bardzo energochłonna, a ponieważ lasy zostały już wcześniej wycięte, zaczęto rozwijać wydobycie węgla brunatnego. To spowodowało rozwój przemysłu maszynowego i industrializację. Obecnie tereny te zamieszkuje 2,3 mln ludzi i nie są w stanie wyżywić się z rolnictwa. Ziemia jest zajęta pod uprawy rzepaku i kukurydzy na biopaliwo. Krajobraz z wiatrakami został urozmaicony olbrzymimi biogazowniami. Do tego dochodzą gigantyczne fermy trzody chlewnej, wydzielające fetor. Każdego dnia Niemcy tracą 7 ha tej najżyźniejszej ziemi pod budownictwo: dróg, autostrad, hal magazynowych, olbrzymich centrów handlowych i logistycznych. Ziemia zostaje zaasfaltowana i zabetonowana. Problemem staje się też utrzymanie autostrad – to kolejne gigantyczne koszty.
Gospodarze spotkania przedstawili nam kilka cennych inicjatyw społecznych w  regionie Saksonia-Anhalt.

Więcej PDF
Program

Relacja z pobytu w Finlandii

Partnerzy projektu BIEP spotkali się po raz czwarty w Lappeenranta (południowo-wschodnia Finlandia, region największego jeziora Saimaa) w dniach od 4 do 7 września. Tematem przewodnim spotkania była turystyka wiejska, wykorzystanie potencjału kulturowego oraz współpraca między samorządem a lokalną społecznością i organizacjami pozarządowymi.
 
Finlandia zachwyca jeziorami (jest ich ponad sto tysięcy) i lasami (85 proc. powierzchni), a w lasach o tej porze roku - grzyby. Polska grupa nie mogła się nacieszyć dorodnymi borowikami zebranymi tuż na skraju lasu…
 

TOP