Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
DESIGNED BY JOOMLATD

XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej na Północnym Mazowszu

Administrator on 29 październik 2018.

Po raz 26. Oddział Poświętne w Płońsku Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przeprowadził Olimpiadę Wiedzy Rolniczej. Obyła się ona w Płońsku 22 października 2018 roku. Partnerami MODR w tej operacji byli:

Gmina Naruszewo
Gmina Miasto Raciąż
Zielone Mosty Narwi

Olimpiada zorganizowano zgodnie z Regulaminem. Najpierw młodzi rolnicy pisali test, potem 5 najlepszych odpowiadało na pytania otwarte. W ten sposób wyłoniono piątkę laureatów. W XXVI edycji nagrody finansowe otrzymali:

I miejsce Łukasz Witkowski – 1200 zł
II miejsce Szymon Biernat – 1100 zł
III miejsce Marcin Chmielewski – 1000 zł
IV miejsce Adam Zajączkowski – 900 zł
V miejsce Mariusz Pawlak – 800 zł.

Środki na nagrody zostały pozyskane przez MODR O/Poświętne w ramach konkursu nr 2 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Wymieniona piątka laureatów otrzymała również nagrody rzeczowe od KRUS PT w Ciechanowie. Druga piątka szczęśliwców, zajmująca miejsca od VI do X — Agata Ożdzińska, Grzegorz Bieńkowski, Katarzyna Kałuża, Łukasz Miłoszewski, Włodzimierz Podgórski. uzyskała bardzo dobre wyniki z testu więc została uhonorowana nagrodami rzeczowymi Nagrody dla nich ufundowali: Gmina Naruszewo i Zielone Mosty Narwi oraz firmy: LUVENA z siedzibą w Luboniu i Schaumann. MODR oprócz drobnych upominków dla wszystkich ufundował dla najlepszej dziesiątki olimpijczyków roczną prenumeratę „Wsi Mazowieckiej”.
Udział w olimpiadzie zadeklarowały 52 osoby, uczestniczyło 40, w tym 7 kobiet. Najwięcej zgłoszeń było z powiatu płońskiego, mławskiego, żuromińskiego.

Tradycyjnie olimpiadzie towarzyszyły wykłady. Stanowiły one zachętę dla młodych ludzi do podejmowania inicjatyw rozwiązujących problemy gospodarstwach rolnych, włączenia się w działania na rzecz zmian na wsi. Magdalena Kowalewska - MODR w Warszawie - zaprezentowała przykłady tworzenia sieci rzecz na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa. Krzysztof Kowalski - prowadzący Gospodarstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe „Kowalski” pokazał działania zrealizowane w jego gospodarstwie w ramach PROW 2007-2013 i 2014-2020. Natomiast Albert Jaworski mówił jak w praktyce społeczność lokalna tworzy strategie rozwoju lokalnego realizowane w ramach PROW, działanie 19., w oparciu o potencjał ekonomiczny, społeczny i środowiskowy swojego obszaru. Dobór tematów miał zachęcić młodzież do większej aktywności w życiu wsi i do podejmowania zmian w gospodarstwach. Zakres tematyczny pytań skierowanych do uczestników 26. Olimpiady obejmował zagadnienia preferowane przez Krajową Siec Obszarów Wiejskich.

Wyniki testu wykazały, że poziom uczestników był bardzo wyrównany. Różnice były dosłownie jednopunktowe. Swój sukces z ubiegłego roku powtórzył pan Marcin Chmielewski z gm. Wiśniewo zajmując ponownie trzecie miejsce. Zwycięzca Olimpiady Łukasz Witkowski z gminy Czerwińsk nad Wisłą ma na swym koncie równie dobry wynik uzyskany w eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przeprowadzonej Olsztynie w kwietniu br.

Uczestnicy olimpiady wzięli również udział, w przeprowadzonym przez MODR O/Poświętne w Płońsku, badaniu ewaluacyjnym. W ocenie badanych poziom pytań testowych był dla 30% zdecydowanie wysoki a dla 70%, raczej wysoki . Młodzież stwierdziła, że zna pracę w rolnictwie, bowiem 65 % wskazało, że pomaga w gospodarstwie rolnym rodziców niemal od dzieciństwa, a 30 % pracuje powyżej 5. lat. Zdecydowana większość legitymowała się wykształceniem średnim – 82,5% (jest to wzrost do roku ubiegłego o 20%), natomiast wykształcenie wyższe miało 17,5%. Wykształceniem rolnicze posiadało 75 % odpowiadających. Fachową wiedzę młodzi ludzie uzupełniają korzystając z Internetu, prasy rolniczej, zajęć w szkole, szkoleń organizowanych przez MODR. XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej była nowym doświadczeniem dla 50 % respondentów. Jest to wzrost o 10 % w porównaniu z rokiem ubiegłym. Młodzi ludzie wypowiedzieli się z aprobatą o potrzebie organizowania tej inicjatywy. Aż 72,5 % uczestników uważało, że nie trzeba nic zmieniać w jej organizacji i zaznaczało, że powinna odbywać się co roku. Zdaniem młodych jest to: „świetny sposób na sprawdzenie i pogłębienie wiedzy”, „dostarcza ciekawych informacji”, zachęca by „zmierzyć się z innymi i doskonalić swoją wiedzę”. Postrzeganie profesji rolnika przez młodzież wiejską jest rożne, ale 55 % sądzi, że zawód rolnika cieszy się prestiżem wśród społeczeństwa. Jednak 35 % młodych ludzi uważa, że ten zawód raczej nie spotyka się uznaniem ogółu społeczeństwa
Dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku MODR Jarosław Grabowski pogratulował laureatom i podziękował wszystkim za udział w olimpiadzie.

XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej była realizowana na podstawie Umowy nr 39/UWMW/05/2018/RW-D-III zawartej przez MODR z Zarządem Województwa Mazowieckiego w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Tekst : Małgorzata Najechalska
Zdjęcia Bożena Chądzyńska

TOP